To już ostatnie wezwanie do opamiętania się jakie rozważamy. Tym razem skupiamy się na wysłaniu na misję ewangelizacyjną 72. uczniów. Mamy to zapisane w Ew. Łuk. 10:1-24. Należy mieć na uwadze, że apostołowie zostali wysłani jako osobna grupa, a 72 uczniów jako inna grupa. Bez względu na to, polecania jakie ci drudzy dostali są praktycznie takie same jak w przypadku dwunastu. Nie będziemy się więc zastanawiać nad tymi słowami po raz wtóry. Zwróćmy uwagę na charakter tej misji i okoliczności w jakich Jezus wypowiedział rozważane przez nas wezwanie.
Pan Jezus wysłał swoich uczniów do konkretnych miast, jak się okazuje - w konkretnym celu: "A potem wyznaczył Pan innych, siedemdziesięciu dwóch, i rozesłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam zamierzał się udać" - Łuk. 10:1. Każde z tych miast miało usłyszeć doskonale znane nam słowa: "I uzdrawiajcie w nim chorych, i mówcie do nich: Przybliżyło się do was Królestwo Boże" - Łuk. 10:9. A jeśli spotkaliby się z niechęcią - tak mieli postąpić: "Jeśli zaś do któregoś miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na ulicę i mówcie: Nawet proch z miasta waszego, który przylgnął do nóg naszych, strząsamy na was, lecz wiedzcie, iż przybliżyło się Królestwo Boże" - Łuk. 10:10-11.
Kolejna wypowiedź Pana Jezusa mówi właśnie o tych miastach, które owe poselstwo odrzucają: "Biada tobie, Chorazynie, biada tobie, Betsaido; bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się te cuda, które u was się stały, dawno by w worze i popiele siedząc, pokutowały. Toteż lżej będzie Tyrowi i Sydonowi na sądzie aniżeli wam" - Łuk. 10:13-14. Lecz nie ma co się dziwić, że kilka miast odrzuciło nauki Syna Bożego jeśli cały naród Izraela nim wzgardził...
Jednakże nie wszyscy tak postąpili. W Izraelu znaleźli się tacy co te poselstwo przyjęli. Pan Jezus określa ich jako "prostaczków", czyli tych, którzy w oczach społeczeństwa byli odrzuceni i wzgardzeni: "W owej godzinie rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom; zaprawdę, Ojcze, bo tak się tobie upodobało" - Łuk. 10:21. Do tej grupy należeli apostołowie, do tej grupy wielokrotnie należymy i my. Ap. Paweł mając na uwadze te zjawisko tak naucza członków zboru w Koryncie: "Przypatrzcie się zatem sobie, bracia, kim jesteście według powołania waszego, że niewielu jest między wami mądrych według ciała, niewielu możnych, niewielu wysokiego rodu, ale to, co u świata głupiego, wybrał Bóg, aby zawstydzić mądrych, i to, co u świata słabego, wybrał Bóg, aby zawstydzić to, co mocne, i to, co jest niskiego rodu u świata i co wzgardzone, wybrał Bóg, w ogóle to, co jest niczym, aby to, co jest czymś, unicestwić" - I Kor. 1:26-28. Czy te słowa potrzeba jeszcze komentować?
Miejmy na uwadze jedną rzecz, a mianowicie to, że te poselstwo tyczy się i nas. Dziś jest ono także aktualne. Wszystko zależy od nas, czy zechcemy je przyjąć czy też nie. Inaczej mówiąc: czy chcemy żyć wiecznie czy też nie...
Decyzja należy do Ciebie.
"Upamiętajcie się, albowiem przybliżyło się Królestwo Niebios."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz